Prší na Venuši kyselina sírová?

Tak jo, jdeme na to. Vyřešíme otázku tohohle roku. Když se budete balit na výlet na povrch Venuše, budete potřebovat deštník? Proč? Protože všichni samozřejmě víte, že tam prší kyselina sírová. Jenže fakt to tak je? #vesmírníček

(Díky uživateli @LachubCz z X za vygenerování otvíráku!)

První co, tak si řekněme, že kolem Venuše je atmosféra. Nesmírně hustá. Tak moc, že kdybyste stáli na jejím povrchu, je to jako kdybyste nad sebou měli kilometr vodního sloupce. Atmosféru tvoří hlavně oxid uhličitý (CO2), toho je tam 96,5 %. 3,5 pak připadá na dusík...

Jenže vyjma těchto dvou hlavních plynů je tam ještě pár příměsí – SO2, argon, vodní pára, CO, helium, neon…

Co si z toho odnést? Dýchat byste to nechtěli... není to pro nás ten "pravý" vzduch. Ale odneste si z toho - je tam oxid siřičitý (SO2)!

A tenhle bordel způsobuje, že máte kolem celý planety hustou, ale fakt hustou vrstvu oblaků. Tak hustou, že na povrch NIKDY nedopadnou sluneční paprsky. Oblaka přitom netvoří oxid siřičitý, ale ze 75 až 96 % #aerosol. Co to je?

Titěrné kapičky kyseliny sírové. Kde se tam berou?
Ano, chemickými reakcemi!

V podstatě na jedné straně máte oxid siřičitý, uděláte pár kouzel a ejhle, máte kyselinu sírovou.

V atmosféře Venuše tak potřebujete udělat tyhle tři reakce
CO2 → CO + O
SO2 + O → SO3
2 SO3 + 4 H2O → 2 H2SO4 · H2O

Jak říkám, pro nás smrtelníky, kouzlo...

No dobrý, zpátky od magie, teda chemie k tomu podstatnému. Máme kapičky kyseliny sírové. Nesmírně malé, ale máme. Můžeme tak začít přemýšlet o tom slibovaném dešti. První co, kde ty kapičky máme?

Oblaka jsou ve výšce ca 50 až 70 km.

Zajímavý je ale i to, co je pod oblaky. I tam je aerosol.

Je tam něco, čemu se říká anglicky haze a česky zákal. Ano, to kapičky kyseliny sírové "prší" k povrchu Venuše!!!

Jestli pak víte, vážené a vážení, jaká je teplota, při které se nám začne kyselina sírová rozpadat? Přiznám se, já to nevěděl, ale aspoň jsem si to vygooglil.

Je to přibližně krásných 340 °C (krapet bude záležet na tlaku...). Proč? Protože za téhle teploty se nám rozpadne na SO3 a vodu.

A víte, jaká je teplota na povrchu Venuše? Průměrně je tam 462 °C.Na povrchu Venuše je tak moc teplo na to, aby se tam kapičky kyseliny sírové dostaly.

Co se tak stane je to, že když kapičky kyseliny sírové padají k povrchu, ve výšce okolo 30 km se dostanou do míst, kde je moc velké teplo. Začnou se tak vypařovat a žádná kyselina se k povrchu nedostane.

Namísto toho se sírou bohaté sloučeniny vrátí šupky hupky nahoru a tím opětovně vytvoří oblaka.

Pokud byste si tak chtěli něco na povrch Venuše přibalit, deštník jako pomůcka na ochranu před deštěm kyseliny sírové, moc užitečný nebude.

A tím jsme na konci. Co dál? Pustit si tohle vlákno můžete i jako povídání u mě na Youtube (mimochodem, jaktože mě ještě nesledujete, ha!? Nejlepší planetologický kanál široko daleko ;)))) ) 

A kdybyste mě chtěli podpořit v těchto internetových výžbleptech, můžete. Buď jednorázově, nebo formou měsíčního předplatného.

Nebo tím, že si pořídíte knížku #Geostorky a pomůžete mi tak vyprodat celý náklad :) Ideální dárek pod stromeček ;) 


The END

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte