V hlavní roli STRATKOM - díl pátý. Kdo vlastně platí vládního koordinátora? Otakar Foltýn dezinformuje.

Na konci května oznámila vláda, že zřídila post vládního koordinátora strategické komunikace a do funkce jmenovala plukovníka Otakara Foltýna. Mainsteram v průběhu následujících týdnů zjišťoval, jak má celý plán strategické komunikace pod Foltýnovým vedením fungovat. Oznámení o zřízení této pozice totiž od počátku vzbuzuje celou řadu otázek, ať už organizačních, právních či koncepčních.

Vláda nejdříve oznámila, že pro potřeby strategické komunikace rozšíří na Úřadě vlády speciální tým, který se této agendě bude věnovat, ale až teprve o několik týdnů později vyšlo najevo, že Otakar Foltýn není součástí tohoto týmu a že se nestane ani jeho vedoucím. Tuto informaci přinesl Mainstream jako první, zveřejnila jsem ji v Deníku TO spolu s dalšími detaily, jak má odbor fungovat. V dalším díle, který vyšel v srpnovém tištěném “Tóčku” jsem řešila vývoj, jak STRATKOM vznikal a kam se posunul od dob Michala Klímy. Ve třetím díle, který vyšel v zářijovém měsíčníku TO, se marně snažím vypátrat, kdo přesně bude ve Foltýnově týmu pracovat a zjišťuji, že Otakar Foltýn na Úřadě vlády zřejmě buduje paralelní tajnou službu. Ve čtvrtém díle, který vyšel v říjnu na webu Deníku TO, jsem se ptala, zda mají referenti STRATKOMu nějaký exkluzivní přístup k zástupcům společnosti Meta provozující Facebook, aby mohli usměrňovat obsah na sítích a nečekaně jsem narazila na zjištění, že se zástupcem Meta Platforms Ltd. pravidelně komunikují úředníci z Ministerstva vnitra.

V pátém díle jsem se ptala na to, kdo vlastně Otakara Foltýna platí a kdo mu velí.

Na tomto místě najdete všechny další texty, které jsem na toto téma napsala. A budou přibývat další. Téma “strategická komunikace vlády” totiž při hlubším zkoumání otevírá stále další a další perspektivy zkoumání. Včetně té hlavní - odkud se toto téma vzalo a kdo je opakovaně nastoluje jako problém.







  • Díl pátý

Kdo vlastně platí vládního koordinátora? Otakar Foltýn dezinformuje.

“To není funkce, kterou by chtěl někdo dělat za odměnu nebo jako trafiku, když pominu fakt, že je to funkce neplacená, takže to už samo o sobe vyloučilo spoustu dalších kandidátů,” řekl v květnu tohoto roku Českému rozhlasu Otakar Foltýn. To, že jeho post vládního koordinátora pro strategickou komunikaci je neplacený, Foltýn zdůrazňuje při každé vhodné příležitosti. Mimo jiné to napsal i na svůj Facebook.

Z FB Otakara Foltýna

V lidech tak permanentně posiluje dojem, že roli vládního koordinátora strategické komunikace přijal čistě z lásky k vlasti. Je to však ukázková dezinformace. Tedy informace, která dle definice může být i pravdivá, ale jejím cílem je manipulace veřejností. 

 “... nejlepší dezinformace je buď zcela pravdivá, nebo obsahuje velkou většinu pravdivých informací. Jde totiž o to výsledné vyznění…,“ vysvětlil nám  svého času guru přes dezinformace František Vrábel. 

Plukovník Foltýn do veřejného prostoru opakovaně vypouští  “pravdivou dezinformaci”, že funkce vládního koordinátora je neplacená. Foltýn však “zapomíná” dodat poměrně podstatný detail, že to neznamená, že by zůstal bez příjmů. Plukovník Foltýn totiž nadále pobírá svůj plat z Vojenské kanceláře prezidenta republiky, a to v plné výši.  

Jmenovaný nadále pobírá služební plat vojáka z povolání v hodnosti plukovníka a to ve stejné výši jako před přeložením k Úřadu vlády.” odpověděl na můj dotaz dle Zákona o svobodném přístupu k informacím náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Radek Hasala.

Odpověď na otázku, jak je vládní koordinátor Foltýn placen by v normálním světě měla znít - náklady na plat vládního koordinátora pro strategickou komunikaci hradí Vojenská kancelář Hradu. Taková odpověď ale okamžitě vzbuzuje další otázky. Tou zásadní je, zda je Otakar Foltýn skutečně koordinátor vládní anebo spíš hradní. 

Foltýn měl být na Úřad vlády odvelen na půl roku. I to je dnes už informace nepravdivá. Nebyl ani odvelen, ani na půl roku. 

V době kdy mluvčí vlády České republiky Lucie Ješátková uvědomila média o plánovaném odvelení plukovníka gšt.  Mgr. Otakara Foltýna z VKPR k Úřadu vlády České republiky na 6 měsíců tj. dne 21 května 2024, byla tato informace aktuální a pravdivá, neboť toto vše bylo obsahem žádosti kterou jsem obdržel od Úřadu vlády.  Nicméně po vyhodnocení všech relevantních souvislostí jsem dne 23 května 2024 vydal svůj personální rozkaz, kterým jsem jmenovaného dnem 30 května 2024 prozatím na neurčito nikoli odvelel, ale přeložil do jiného místa výkonu služby,  konkrétně do Úřadu vlády,  a to v souladu s ustanovením §16 odst. 1 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů a s využitím nařízení vlády č.  25/2010 Sb., o stanovení orgánu státní správy, v němž vojáci z povolání plní služební úkoly obranného charakteru, a o počtu vojáků z povolání v něm.  Kopii tohoto mého personálního rozkazu Vám připojuji v příloze,” píše Mainstreamu Radek Hasala. 


Jakkoli se může zdát, že jde o totéž, právně jde o různé postupy  a každý je v zákoně o vojácích z povolání  upraven jinak.  Více na toto téma se dozvíte zde.

Ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky jsem se samozřejmě také zeptala, kdo může plukovníka Foltýna úkolovat a kdo je zodpovědný za jeho mediální výstupy. Z odpovědi generálmajora Hasaly vybírám: “Nadřízený jmenovaného je po dobu jeho přeložení stále náčelník VKPR, jenž mu také může ukládat služební úkoly. V současné době plní jmenovaný zejména úkoly ve prospěch Úřadu vlády, nicméně který z tamních konkrétních funkcionářů mu je ukládá, nám není známo. … VKPR neodpovídá ze komunikační výstupy jmenovaného v průběhu jeho přeložení k Úřadu vlády.”  

Připomeňme, že Otakar Foltýn je už pátým pokusem o obsazení postu strategického koordinátora a šéfbojovníka v hybridní informační válce. Na jaře 2022 byl boj proti dezinformacím svěřen do rukou dlouholetého novináře Michala Klímy.. Po jeho odchodu to vypadalo, že vláda už strategickou komunikaci vzdala. Ostatně ani někteří  politici vládních stran, zejména ti z ODS, se v kuloárech netajili tím, že permanentní válka s dezinformacemi je jim poněkud proti srsti. Dokonce se zdálo, že ani premiér Fiala pro tuto agendu neplane nadšením. Boj s fake news spadl na bedra Fialova poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara, který dával najevo, že má dost jiné, důležitější práce. Po něm boj s dezinformacemi dostali na starost ještě ministryně Langšádlová a poradce premiéra Miloš Gregor. Vše bez valného výsledku. Nutnost věnovat se této agendě důsledněji nakonec musel vládě připomenout prezident. 

“.... vláda si úplně neví rady, tak ta oblast je teď trochu ve vzduchoprázdnu, což si myslím, že rozhodně dobře není. Protože nejenom, že protivník nikdy nespí, ale ne všichni šiřitelé dezinformací nespí. A jak vidíme den za dnem na sociálních sítích, tak dezinformace se šíří stále rychleji a častěji a běžný občan, který nemá možnost se v tom orientovat, tak se dost často stává obětí,” pravil prezident v lednu tohoto roku pro Český rozhlas.

A sám prezident se nakonec největší měrou zasadil o to, že pozice strategického koordinátora vůbec vznikla. Vyčlenil na to svého člověka - vojáka Otakara Foltýna, kterého nadále platí prezidentská vojenská kancelář a služební úkoly mu i přes jeho angažmá ve Strakovce může nadále ukládat jeho dosavadní nadřízený z Vojenské kanceláře Hradu. Současně je ale strategický koordinátor Foltýn i jmenovaným vládním zmocněncem, jehož povinnosti vyplývají ze statusu, který mu určila vláda. Pokud se vám zdá, že tuhle právnickou motanici nikdo nerozmotá, nejste sami. 

“Voják nemá být tam, kde chce, ale tam kde je ho třeba,” utnul všechny dohady Foltýn a ihned zasadil první rány nepříteli, když část občanů označil za svině a kolaboranty. Na otázku novinářů z ČTK, co bude dělat dál, slíbil, že trochu “ubere tempo” a začne komunikovat pozitivně.  V srpnu jeho odbor zvaný STRATKOM připomenul občanům odkaz 21. srpna a na konci září vyprodukoval ne příliš duchaplný klip a vyzval občany, aby se vyfotili s vlajkou. 

Podle původních informací měl být Foltýn pro funkci vládního koordinátora uvolněn na šest měsíců, Někdy kolem Vánoc by měla tedy být jeho mise završena. I to je ale dezinformace. “Otakar Foltýn byl z Vojenské kanceláře uvolněn na dobu neurčitou,” upřesnil na múj dotaz generálmajor Hasala. “Jak jsem již uvedl výše, úkoly jmenovaného vyplývající z jeho služebního zařazení u VKPR  jsme případně schopni dočasně plnit  (samozřejmě při zvýšených nárocích na některé další příslušníky) i po uplynutí šesti měsíců původně plánovaných na přeložení jmenovaného.”

Boj nekončí, boj trvá 


Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte