Mise Otakara Foltýna v pozici vládního zmocněnce pro strategickou komunikace měla být původně půlroční. Začala 30. května a měla skončit k 30. listopadu. Na můj dotaz, zda k tomuto datu Otakar Foltýn skutečně skončil, mi vedoucí oddělení komunikace předsedy vlády Jakub Tomek odpověděl, že bude pokračovat i v roce 2025.
„Pan Otakar Foltýn bude na Úřadu vlády působit jako vládní koordinátor pro strategickou komunikaci, pro tuto funkci bude (z Vojenské kanceláře prezidenta republiky pozn.red.) odvelen na šest měsíců od 30. 5. 2024,” uvedla mluvčí vlády Lucie Ješátková 21.května 2024.
Na to, zda Otakar Foltýn ve funkci skutečně po půl roce končí, se ptám Úřadu vlády opakovaně. Odpovědi z Úřadu vlády byly vždy vyhýbavé s tím, že moje dotazy jsou předčasné. Že se něco takového připravuje ale bylo zjevné přinejmenším od chvíle, kdy vyšlo najevo, že Otakar Foltýn nebyl z Vojenské kanceláře prezidenta republiky na půl roku odvelen, jak původně oznámila vláda prostřednictvím své mluvčí, ale že jej jeho nadřízený Radek Hasala přeložil k Úřadu vlády na dobu neurčitou. Svou komunikaci s náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta Hasalou jsem tehdy popsala zde:
S koncem blížící se lhůty jsem 22.11. opět zaslala dotaz na tiskový odbor ÚV, zda už je ve věci jasno. Od té doby urguji odpověď písemně i telefonicky. Dnes jsem - po marných pokusech dohodnout se s tiskovým odborem na termínu odpovědi - kontaktovala Jakuba Tomka, který je mluvčím premiéra. “Já o tom vašem dotazu vím,” sdělil mi. “Ale odpovědět vám zatím nemohu.” Poté, co jsem se podivila tomu, že Úřad vlády neumí sdělit odpověď na takto jednoduchou otázku ani několik dní poté, co měla Foltýnova mise oficiálně skončit mi slíbil, že odpověď zkusí zaslat co nejdříve. A skutečně - po několika hodinách odpověď v přišla.
Připomenu, že Otakar Foltýn není zaměstnancem Úřadu vlády a v pozici strategického koordinátora působí jako zaměstnanec Vojenské kanceláře prezidenta republiky, odkud také dostává svůj původní plat. Jako koordinátor je přímo podřízen premiérovi.
Odbor, který koordinuje, tedy Odbor strategické komunikace STRATKOM, je v tuto chvíli bez šéfa. V půlce října byla po několika měsících z pozice vedoucí odvolána Adriana Dergam.
“Paní Dergham plnila velmi obětavě důležitou roli při založení a nastavení odboru, ale pro další fázi je třeba jiných manažerských schopností,” odepsala mi před pár týdny na můj dotaz Jiřina Nováková, tajemnice Odboru strategické komunikace státu. Psala jsem o tom zde:
Řízením odboru strategické komunikace byl, do doby než bude vybrán nový šéf, pověřen Jozef Dobrík, který ve STRATKOMu zastává funkci vedoucího Oddělení tvorby a organizace.
Jak jsem také zjistila už dříve, počet zaměstnanců Odboru strategické komunikace se dále rozrostl z původně plánovaných 13 na 17 plus zatím neobsazená pozice vedoucího. Kromě dvanácti referentů a dvou vedoucích odbor v tuto chvíli zaměstnává také tři poradce.
Zaměstnanci STRATKOMU jejichž koordinaci má na starosti Otakar Foltýn, který ale není jejich vedoucím. se údajně “každodenně věnují analýze informačního prostředí, tvorbě analytických výstupů a dále se podílí na koordinaci úřadů veřejné správy i samosprávy a neziskového sektoru po povodních. Zároveň jsou tvůrci mediálních kampaní jako například Můj 68 nebo Moje vlajka.” tak zní odpověď na dotaz, čím přesně se 18 zaměstnanců odboru zabývá.
Z úřadu vlády jsem si vyžádala také údaj o tom, jaké byly na referenty STRATKOMu a jejich vedoucí vynaloženy mzdové náklady za měsíc září. Z odpovědi vyplývá, že v září pracovalo v Odboru strategické komunikace státu celkem 17 interních zaměstnanců, U části se jedná o zkrácený pracovní úvazek nebo o doplňkovou formu pracovněprávního vztahu. Mzdové náklady za měsíc září činily 808 633 Kč, z toho 240 000 Kč připadá na vedoucí zaměstnance.
Vzhledem k tomu, že vedoucí zaměstnanci jsou tři, pak lze dovodit, že jeden vedoucí zaměstnanec pobírá měsíčně zhruba 80 tisíc korun. Na zbylých 14 referentů by připadalo v průměru 40 tisíc měsíčně, nicméně ne všichni pracují dle výše uvedeného na celý úvazek.