Dětská agrese: Jak reagovat na kousání a bití u dětí bez trestání

Tohle téma bude trochu bolavé: Co když vaše dítě ubližuje? Nebo co když je ubližováno jemu?

Dobrým začátkem k vyřešení ubližování je pokusit se analyzovat situace, kdy k němu dochází a nalézt souvislosti jeho vzniku. Kromě pozorování a zapisování se můžeme dítěte na důvody zeptat, ideálně ale otázkami ano/ne. Častou příčinou je volání o pozornost, nenaplněné potřeby, frustrace, či zahlcení a mnoho dalších. Důležité je dát pozor na to, že pokud ubližování na naplnění potřeby dítěte funguje, stává se z něj velmi silný nástroj. Drsné vyhubování či plácnutí není vhodné nikdy. Dítě totiž utvrzuje v tom, že je v pořádku druhým ubližovat, a navíc se mu tím dostává pozornosti, čímž pro dítě plní účel. Vhodné je zareagovat s rázným klidem. Snížit se fyzicky na úroveň dítěte, získat jeho pozornost, neusmívat se, abychom dítě nemátli a volit jednoduché věty. Nabídnout dítěti řešení pro příště a nechat ho si ho případně rovnou vyzkoušet. Nechat ho zažít přirozené důsledky, jako odchod z hřiště. A pokud dítě ubližuje nám, je zásadní je dát najevo - ubližuješ mi, nedovolím to. A po chvíli dítě opět pomazlit, aby vědělo, že je stále milované.

Mrkněte na přiložený tahák, co si v těchto situacích zapisovat.

Doufám, že vás, které tyto situace trápí, ať už v pozici ubližujícího dítěte, nebo ublíženého, audio povzbudí.

Klíčové myšlenky:

💡Kousání je vcelku běžné ve věku do 2 let, kdy děti často ještě neumí vyjádřit emoční pnutí slovy. Rodiče dětí, které koušou, to mají těžké. Pojďme je nesoudit, protože netušíme, co mají rodič i dítě za sebou, a soustředit se na svou reakci a opečování svého kousnutého dítěte.

💡Co se jeví jako spouštěč? Kdy ke kousnutí, nebo bití dochází? Na koho útočí? A co se většinou stane kolem? Bije i sebe? To vše jsou užitečné otázky k pochopení ubližování.

💡Kompletní text je k dispozici pouze pro odběratele.

💡Přijatelné i vzdorovité chování dítěte pokračuje, je-li podporováno, a naopak odezní, není-li podporováno. A každá velmi výrazná reakce chování podporuje.

💡Nástroj: Dobrou alternativou je chytit dítěti při bití pěstičku do své ruky, obalit jí a podržet dítěti na hrudníku. Můžeme také dítě svou druhou rukou podepřít mezi lopatkami - to dítěti poskytuje dobré uzemnění.

💡Kompletní text je k dispozici pouze pro odběratele.

💡Pozornost, kterou dítěti odebere odnaučování negativního chování, je potřeba doplnit jinde, například chválením chování žádoucího. Intervaly mezi chválením je vhodné potom prodlužovat až do vymizení nevhodného chování.

💡Kompletní text je k dispozici pro odběratele.
14:50