Nespolupracující dítě: Praktické rodičovské nástroje pro lepší komunikaci

Navazujeme trochu praktičtěji na dětskou neposlušnost a na to, co s tím! Tohle by vám mělo dát do ruky spektrum nástrojů, ze kterých si můžete libovolně vybrat - nikoliv to-do list, který pokud nesplníte, nenávratně poškodíte své dítě :-) I ti nejlepší rodiče často selhávají a pak napravují svoje chyby, děláme to všichni a jinak to ani nejde. Kam ale směřujeme pozornost, tam přichází růst - osvětlovat dobré momenty dítěte pomůže nám i dítěti ho vnímat jako hodné dítě. Mantra všeho zlobení je dělat si pravidelně čas jeden na jednoho, i kdyby jen chvíli soustředěné hry - nejdříve totiž potřebujeme opětovné napojení a až potom nápravu. Pojďme ale především mít soucit sami se sebou, abychom ho mohli dobře dát i vlastním dětem.

Klíčové myšlenky:

💡Děti se vnímají buď jako hodné, nebo jako “zlého chlapečka, nebo holčičku”. Něco mezi se teprve učí.

💡Náš mozek vidí to negativní 5-6x častěji. Proto se musíme jako rodiče trénovat vnímat to pozitivní, dítě na to upozorňovat a mluvit o tom.

💡Můžeme zkusit pořídit oblíbeného plyšáka a povzbuzovat dítě v péči o něj - pečující mód zvyšuje ochotu spolupracovat.

💡Agresi je třeba nastavit jasnou hranici, ale lepší efekt má, když to děláme s laskavostí. Laskavost dítě vrací zpět do vědomí “jsem dobrý”.

💡Při negativním komentáři dítě zvnitřňuje “jsem špatné”, namísto “dělám to špatně.”

💡Kompletní text je k dispozici pouze pro odběratele.

💡Výměna rolí rodič / dítě pomáhá vnést rovnováhu - tam, kde je moc kontroly, často chybí ochota.

💡Kompletní text je k dispozici pouze pro odběratele.
11:55