Foltýn se snaží bagatelizovat svou roli v kauze Koldinská

Nové informace z Úřadu vlády ukazují, že strategický koordinátor opět neříká pravdu 


V rozhovoru pro Seznam Zprávy Otakar Foltýn tvrdil, že moderátorka ČT Marie Koldinská pracovala pro Úřad vlády už před jeho nástupem do funkce strategického koordinátora. Dodal, že těm, kteří pro Stratkom pracovali dřív, umožnil, aby ve své práci pokračovali. “Strategicky” ovšem zamlčel, že Koldinská před jeho nástupem nepracovala pro STRATKOM. 

Před pár týdny jsem zveřejnila informaci, že v Odboru strategické komunikace Úřadu vlády pracuje moderátorka pořadu České televize Historie CS Marie Koldinská. O jejím angažmá ve STRATKOMu veřejnost nebyla informována, neboť Úřad vlády dlouhodobě odmítá sdělit jména řadových referentů, kteří tam pracují, což je v rozporu se Zákonem o svobodném přístupu k informacím. 

Poté, co informaci o brutálním střetu zájmů Marie Koldinské převzala i další média a o situaci se začala zajímat Rada ČT, učinilo vedení ČT okamžité kroky k nápravě. Výsledkem je, že Marie Koldinská už pro ČT nepracuje, skončil i dramaturg pořadu Čestmír Franěk a vysílání pořadu bylo dočasně přerušeno.

Vládní koordinátor Otakar Foltýn zodpovědný za strategickou komunikaci nad rozruchem, který vyzrazení (Úřadem vlády) utajeného angažmá Marie Koldinské vyvolalo ve veřejnosti, projevil  údiv a nelibost. V rozhovoru pro Seznam Zprávy se pokusil bagatelizovat svou roli v celém příběhu a vzbudit dojem, že Marie Koldinská získala pozici ve STRATKOMu bez jeho přičinění: “Historička Marie Koldinská, která v tom odboru pracuje, zároveň pracuje v České televizi v pořadu Historie CS, což bylo předmětem až nepřiměřené hysterie. Ona v ČT pracuje roky. Na Úřadě vlády byla externistkou, než jsem já nastoupil. Já jsem nikoho nevyhodil, všichni, kdo tam pracovali předtím, tam mohli pracovat dál a většina té nabídky využila….”

Bylo to jinak

Odbor strategické komunikace na Úřadě vlády skutečně vznikl ještě před jmenováním Otakara Foltýna do funkce koordinátora. Původně spadal pod předchozího vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací Michala Klímu, který odbor zakládal. Za jeho působení v odboru pracovali tři zaměstnanci. Ze slov Otakara Foltýna tedy divák mohl usoudit, že Marii Koldinskou přijímal do STRATKOMu už Michal Klíma a Foltýn ji jen dovolil pokračovat v práci.  

Vznesla jsem proto nový dotaz na Úřad vlády, abych zjistila, kdy a na jakou pozici Marie Koldinská na Úřad vlády nastoupila. Odpověď, která dorazila v tomto týdnu, zní takto: “Doc. Marie Koldinská pracovala na Úřadu vlády od 24. ledna 2024 na základě dohody o pracovní činnosti v pozici poradkyně bývalé ministryně Heleny Langšádlové. Od července 2024 pracuje na základě dohody o pracovní činnosti v rámci Odboru strategické komunikace státu.” 

Koldinskou si tedy jakou svou poradkyni vybrala v lednu 2024 bývalá ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová. Se STRATKOMem (alespoň po formální stránce) tedy její původní angažmá ve Strakovce nemělo nic společného.  Do STRATKOMu pak přešla Koldinská až měsíc po nástupu Foltýna. Foltýn tedy už poněkolikáté vypouští směrem k veřejnosti manipulativní sdělení, v němž zručně kombinuje lež s pravdou. 

Na pochodu institucemi

Ministryně Langšádlová několik měsíců poté, co u ní v lednu nastoupila poradkyně Koldinská, podala demisi - přesněji 25. května. Koldinská by tedy měla skončit s ní. Byla to ale právě Helena Langšádlová, která se velmi angažovala a lobbovala za ustavení funkce strategického koordinátora i za Otakara Foltýna samotného. 

“Tam byla nějaká doporučení, aspoň co já vím, od TOP 09 a Heleny Langšádlové, protože oni se velice dobře znají, navštěvují se. A když paní Langšádlová končila v pozici ministryně, tak doporučila Otakara Foltýna na pozici strategického koordinátora,” řekl v rozhovoru pro podcast eMko poslanec Pavel Růžička (ANO) 

Zřízení pozice strategického koordinátora ohlásila vláda prakticky ve stejnou chvíli, kdy Helena Langšádlová ve funkci ministryně pro vědu a výzkum opouštěla. Je jasné, že “umístit” svou poradkyni do Foltýnova týmu a zajistit ji pokračování jejího pracovního úvazku ve Strakovce pro Langšádlovou nebyl žádný problém, protože Foltýn s Koldinskou se dobře znali. Ostatně, z jejich záznamů na sociálních sítích lze vyčíst, že vznik STRATKOMu v nové podobě spolu všichni tři dlouho plánovali. Kromě toho Foltýn býval pravidelným hostem v pořadech Marie Koldinské v ČT a oba také připravovali v roce 2020 cyklus přednášek na FF UK s názvem “Na frontách informační války”.  Agenda “války s dezinformacemi”, na níž byl politický zájem, tedy Foltýna s Koldinskou spojovala dlouhodobě a toto sehrané duo dokonale plnilo politickou objednávku. Jejich společný pochod institucemi skončil “dobytím” České televize, Karlovy Univerzity a nakonec i Úřadu vlády. 

Prezidentův chráněnec

Hladký přechod plukovníka Foltýna z hradní Vojenské kanceláře, kde do té doby zastával pozici zástupce náčelníka, na Úřad vlády mohl narazit jen na jednu překážku - ministryni obrany Janu Černochovou. Ta si před lety po svém nástupu na ministerstvo Foltýna - tehdy řadového zaměstnance Generálního štábu - vyhlédla a svěřila mu vedení Vojenské policie. Jenomže velmi záhy zjistila, že udělala fatální chybu. Agilní Foltýn začal ve Vojenské policii budovat jakousi spikleneckou buňku, která měla údajně nezákonně sbírat kompro materiály na vytipované osoby. Kauzu odhalil Ekonomický deník. Autor Jan Hrbáček napsal, že ve vojenské policii pod taktovkou Foltýna a za zády Černochové v podstatě měla vzniknout malá zpravodajská služba s velkou chutí „na masivní odposlouchávání rozsáhlé skupiny lidí“. 

Černochová vyděšená Foltýnovým počínáním se jej prakticky okamžitě zbavila. Inspekce Vojenské policie sice později celý případ odložila, ale to, že Foltýn podnikal ve funkci nestandardní kroky, kriminalisté nevyvrátili. O tom, že ukončení vyšetřování bylo zbrklé a pochybnosti přetrvávají, svědčí i to, že se kauza pravidelně znovu a znovu vynořuje. Místopředseda sněmovního Výboru pro obranu Růžička například kvůli tomu označil jmenování Foltýna do pozice strategického koordinátora za bezpečnostní riziko. 

“.... Proto se vás ptám, pane premiére, seznámil jste se s výsledkem šetření Vojenského zpravodajství u Vojenské policie ohledně pana plukovníka Foltýna, když jste ho jmenoval vládním koordinátorem? Pokud ne, učiníte tak, aby se vyloučilo, že plukovník Foltýn je bezpečnostní riziko? Byl o této skutečnosti informován Národní bezpečnostní úřad? Nebo to šlo do ztracena, protože se jedná o pana plukovníka Foltýna?“ interpeloval Růžička Fialu.

Foltýnovi podle důvěryhodných zdrojů stále hrozí, že kvůli kauze u Vojenské policie přijde o bezpečnostní prověrku. Fiala ale na Růžičkovu interpelaci odpověděl, že Foltýn má skvělé renomé a bezpečnostním rizikem není, protože z ničeho nebyl obviněn, čímž - dá se říct -  shodil svou ministryni Černochovou. Černochová ale nakonec podle mých informací proti  jmenování Foltýna ani neprotestovala, protože bylo zjevné, že za nitky tahá prezident. Premiérovi zřejmě nestálo za to jít kvůli Foltýnovi do sporu s prezidentem, v němž má Otakar Foltýn mocného zastánce. Vypovídající je nicméně fakt, že Černochová na jednání kabinetu, kde byl Foltýn jmenován vládním zmocněncem, nepřišla.  

Lež jako pracovní metoda

Premiérova vstřícnost směrem k Hradu a TOP09 (v podobě Langšádlové) ale vládě na popularitě nepřidává. Krom toho, že Foltýnova agresivita ve vyjadřování rozděluje společnost a je vším jen ne strategickou komunikací, problematické jsou i jeho lži, kterými zamořuje veřejný prostor. 

Opakovaně například mystifikuje veřejnost pokud jde o jeho příjmy, když tvrdí, že za funkci vládního koordinátora není placený. Už v říjnu loňského roku přitom na můj dotaz Vojenská kancelář prezidenta odpověděla, že Foltýn nadále pobírá služební plat vojáka z povolání v hodnosti plukovníka a to ve stejné výši jako před přeložením k Úřadu vlády, přičemž nyní je jeho úkolem, který mu byl uložen jeho nadřízeným - generálmajorem Hasalou, plnit úkoly ve prospěch Úřadu vlády.

Navzdory tomuto jasnému sdělení, Foltýn s báchorkou o tom, že jeho práce pro STRATKOM  je neplacená, nepřestal.  V prosincovém rozhovoru pro Seznam Zprávy na dotaz moderátorky opět vzkázal občanům, kteří jej platí ze svých daní, že za funkci strategického koordinátora nepobírá plat. Dodal, že komu se jeho práce nelíbí je “fašoun” a kdo si myslí, že by měl žít ze vzduchu, si má “škubnout nohou”: 


Moderátorka: Říkáte, že jste neplacený, vy jste ale placený státem.

Pochopitelně, jsem voják, to znamená, mám pořád formálně uniformu, jsem nadále placený jako voják, z něčeho žít musím. 

Moderátorka: Já ale zpochybňuji, když říkáte: Nejsem za to placený. To (strategický komunikátor pozn. red.) ie teď momentálně vaše práce. 

Mně Stratkomem přibylo ohromné množství práce a rozhodně to není osobně něco příjemného, že do vás kope kdejaký fašoun. Pro mě je to pracné, nepříjemné, vyčerpávající. Nemám za tohle ani korunu, ani nechci. Ale jestli má někdo problém s tím, že nežiju ze vzduchu, ať si škubne nohou, mně to je jedno.



Tristní je, že plukovník Foltýn moderátorce sice tvrdil, že mu s nástupem do STRATKOMu “přibylo ohromné množství práce”, během celého rozhovoru pro Seznam ale nebyl schopen zodpovědět jednoduchý dotaz, co vlastně on a STRATKOM dělají. 

Zábavný sestřih z rozhovoru na Seznamu, kde se moderátorka Marie Bastlová snaží dostat z Otakara Foltýna odpověď na otázku, co vlastně dělá, naleznete zde:

Otázku, co vlastně dělá Otakar Foltýn, jsem položila Úřadu vlády. Úřad totiž tvrdí, že kontroverzní rozhovory a urážky na adresu části občanů, Foltýn pronáší ve svém volném čase.

“….  v předmětném vyjádření (označení části občanů za svině pozn.red.) realizoval pan Foltýn jako soukromá fyzická osoba vědomě své individuální právo dle článku 17 Listiny. Vzhledem k tomu, že v této situaci nehovořil pan Foltýn z titulu funkce vládního koordinátora, Statut se na toto vyjádření nevztahuje,” odepsal mi Úřad vlády na můj dotaz, zda výrok o sviních je v souladu se Statutem, v němž pravidla pro činnost strategického koordinátora zformulovala vláda. 

Občan však může stěží rozpoznat, kdy mluví Otakar Foltýn jako soukromá fyzická osoba a kdy jako vládní zmocněnec. Pokud má Úřad vlády za to, že v pozici strategického koordinátora lze střídat tyto dvě polohy, pak by měla vláda zvážit, zda svému zmocněnci neuložit, aby posluchačům vždy viditelně naznačil, v jakém módu právě hovoří. 

Zcela striktně odpovědnost za Foltýnovy výroky odmítla i hradní vojenská kancelář: “Vojenská kancelář prezidenta republiky neodpovídá ze komunikační výstupy jmenovaného v průběhu jeho přeložení k Úřadu vlády,” napsal mi Fotýnův nadřízený Hasala. 

I zde lze nad odpovědí vyjádřit jisté rozpaky, neboť je sice pravda, že vojákům nemůže být upíráno právo na svobodu projevu, zároveň ale zákon o vojácích z povolání ukládá vojákům "chovat se i mimo službu tak, aby neohrozil vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil". Jinými slovy, vyjádřit nelibost nad tím, že část lidí akceptuje vpád Ruska na Ukrajinu, je jedna věc, označit je za svině je věc druhá. 

“Iniciativně vytváří předpoklady”

Pokud ale přistoupíme na výše uvedenou argumentaci a akceptujeme, že Foltýn chodí provokovat do médií ve svém volném čase, pak je legitimní ptát se, co tedy dělá v pracovní době? Odpověď Úřadu vlády zní takto: “Vládní koordinátor průběžně plní určené úkoly a iniciativně vytváří předpoklady pro stabilizaci komunikační strategie průřezových témat. Vládní koordinátor spolupracuje s jednotlivými státními orgány a institucemi zejména na koordinaci činností týkajících se strategické komunikace a sběru dat. Dosud se jednalo o všechna ministerstva dle zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky, ve znění pozdějších předpisů, Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky a Akademii věd České republiky.”

Z uvedeného ale není zřejmé, jak přesně může Otakar Foltýn cokoliv koordinovat, když z pozice své funkce nemá nad výše uvedenými pracovišti žádnou pravomoc. Mezi jednotlivými institucemi může maximálně dělat poslíčka, ale jeho podřízeným formálně není dokonce ani ředitel STRATKOMu Bruža. Ani jemu nemůže Foltýn nic “nařídit”. Vznesla jsem tedy další dotaz - tentokrát na ministerstvo vnitra, abych zjistila, jak koordinace funguje a zda se zřízení funkce strategického koordinátora na vnitru nějak pozitivně odrazilo. Odpověď zní takto: “....ministerstvo (vnitra pozn.red.) je o kampaních Úřadu vlády ČR informováno, nicméně se na jejich přípravě nijak nepodílí. Ministerstvo i nadále pracuje na zadaných úkolech, které vyplývají z jeho působnosti a jmenování vládního koordinátora nemá na plnění těchto úkolů vliv. Vládní koordinátor není oprávněn úkolovat zaměstnance ministerstva.”

Můj příští dotaz na přínos Otakara Foltýna “ke stabilizaci tamní komunikační strategie průřezových témat” bude tedy směřovat na Akademii věd, kterou má Foltýn dle sdělení Úřadu vlády také v gesci.

Douška: 

Z Úřadu vlády mi také přišly aktualizované informace o tom, kolik lidí ve STRATKOMu pracovalo v měsíci prosinci a kolik peněz na jejich mzdové náklady šlo z kapes daňových poplatníků.  Úřad mi také sdělil, že v souvislosti se vznikem Odboru strategické komunikace státu bylo v rámci Úřadu vlády vytvořeno devět nových systemizovaných míst. Další čtyři systemizovaná místa byla převedena, včetně zaměstnanců, z původního Oddělení strategické komunikace. V souvislosti se vznikem Odboru strategické komunikace státu nebyl nikdo (z jiných odborů Úřadu vlády pozn.red,) propuštěn. 

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte