Rozbiju ti držku a rozšlapu ksicht
Karel Řehka má problém udržet emoce na uzdě. Dva lidé z Řehkova okolí potvrzují, že jim náčelník generálního štábu vyhrožoval.
“Mluvil jsem po jednání výboru zrovna s tajemníkem, když mne Řehka požádal, jestli s ním mohu poodejít vedle do místnosti. Tam mi řekl: Tak poslouchej, jestli budeš rejpat do dronů, mýho bydlení a budeš ohrožovat moji rodinu, tak ti rozbiju držku a rozšlapu ksicht. To si pamatuj.”
Dům pro kamaráda
Incident, který popisuje poslanec a místopředseda sněmovního Výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO) se odehrál 3. září po jednání zmíněného výboru. Náčelníka generálního štábu Karla Řehku zřejmě rozčílilo, že Růžička předtím na Twitteru komentoval informace o tom, že se Řehka se svou novou partnerkou - poslankyní STAN Michaelou Opltovou - nastěhoval do domu, jehož majitelem je podnikatel, mecenáš, voják v záloze a Řehkův přítel Jan Veverka.
Zatímco Veverka tvrdí, že vše je čisté, Řehka si dům pronajímá za tržní nájem a on i šéf armády mají bezpečnostní prověrku, takže jsou pod kontrolou NBÚ i tajných služeb, Růžička na sociálních sítích zmiňuje, že Řehka se kvůli svému bydlení vystavuje podezření z korupce. Některé Veverkovy firmy totiž s armádou obchodují.
Na otázku, co dělo dál, Růžička odpovídá, že byl Řehkovou agresí zaskočený: “Odsekl jsem mu něco v tom smyslu, ať se nesere do politiky.” V tu chvíli už prý bylo vidět, že se Karel Řehka stěží ovládá: “Měl naběhlou žílu na čele a řekl - pičo, neser mě, kurva, neser mě - a odešel.”
Že Řehka v osobním životě neprožívá jednoduché životní období, je známo. Ostatně sám v médiích upozornil, že kvůli rozchodu s manželkou a novému vztahu, by se jeho soukromí mohlo stát “cílem informační operace”. Několik týdnů poté obdržela některá média anonym, v němž byly podrobné údaje o Řekově novém bydlení i s přesnou adresou. Anonymní pisatel tím dle některých vystavil Řehku a jeho rodinu bezpečnostnímu riziku. Na druhou stranu, nastěhovat se domu podnikatele, jehož firmy dodávají armádě materiál v hodnotě desítek milionů, otázky vzbuzuje. A s tím mohl a měl generálporučík Řehka počítat předem.
Veverka navíc zjevně dům za 18 milionů koupil přímo pro Řehku a jeho novou partnerku. Nákup proběhl v květnu 2024 a dům se nachází přímo v obci, kde Michaela Opltová bydlí a působí ve funkci starostky. Obavy, zda se mu Řehka za tuto službu nebude cítit zavázán, jsou logické a musely zákonitě přijít. Ostatně, nemyslí si to jen poslanec Růžička. Že si Řehka zbytečně nabíhá a že celá situace “zavání průšvihem” napsal už v červnu ve svém komentáři například i Radek Kedroň, komentátor Seznam Zprávy: “Nájemní smlouva Řehky s Veverkou nabízí až příliš snadný terč. Veverka, dlouholetý člen ODS, má pověst vlivného hráče politického zákulisí. V minulosti byl navíc byznysovým spojencem exšéfa ČEZ Martina Romana nebo tajemníkem generálního ředitele Českých drah. Od teď bude nad jejich vztahem, stvrzeným nájemní smlouvou, viset otazník, jestli si náhodou něco nedluží, když byznysmen pomohl Řehkovi v nelehké životní situaci.”
Nemesis se vymstila
Celá věc má i další rozměr, protože kromě přátelství spojuje Řehku s Veverkou i projekt Drony Nemesis, jehož cílem je vybírat peníze pro ukrajinské vojáky. Sbírku pořádá spolek Skupina D, který založil právě Veverka a Řehka nad ní převzal záštitu. Iniciativa Drony Nemesis je také častým terčem Růžičkovy kritiky. Dokonce kvůli svým zjištěním několikrát interpeloval ministryni Černochovou. Růžičkovi se především nelíbí, že prostřednictvím Řehky je do této soukromé iniciativy vtažena armáda. Růžička například ve své interpelaci naznačil, že skupina D bez patřičných povolení zkouší své drony ve vojenském prostoru Hamry a ke zkouškám prý od vojáků díky angažmá Řehky dokonce dostala k dispozici i plastickou trhavinu. Řehka sice použití plastické trhaviny vylučuje, ale to, že lidé kolem Skupiny D mají díky jeho záštitě nadstandardní přístup k armádě, je nezpochybnitelné. Ministryně obrany, která sama Řehkovo napojení na Skupinu D kritizuje, nechává Růžičkova zjištění prošetřit.
Právě Černochovou Růžička o incidentu mezi ním a Řehkou informoval: “Hned jsem vzal telefon a napsal jsem to Metnarovi (šéf Výboru pro obranu (ANO) pozn.red.) a Černochové, odpovídá Růžička na mou otázku, zda se s nepříjemnou situací bezprostředně poté někomu svěřil.
Jeho slova mi následně potvrdila i ministryně. “Ano, poslanec Růžička mne o této záležitosti tehdy informoval, volala jsem mu obratem zpátky a požádala ho, aby u bezpečnostní služby zjistil, zda kamery rozmístěné ve sněmovně jejich rozhovor nezachytily. Náčelníka Řehku jsem vyzvala, aby se k situaci vyjádřil. Odpověděl mi, že to nebude komentovat. A od poslance Růžičky jsem dosud odpověď, zda se mu podařilo získat případný záznam, nedostala.”
Informace se mezitím rozšířila v kuloárech sněmovny. Několik poslanců mi nezávisle na sobě potvrdilo, že o incidentu od Růžičky vědí. Protože se ale diskuse odehrála mezi čtyřma očima a Růžička věc už dále neřešil, vypadalo to, že se na to časem zapomene. Situace se změnila v prosinci, když šéf Komise pro kontrolu VOZ Robert Králíček (ANO) svolal kvůli napjaté atmosféře v resortu obrany, do níž byly vtaženy i tajné služby, jednání, na němž vystoupili šéfové VOZ a BIS Bartovský a Koudelka a informovali poslance mimo jiné o zjištěních týkajících se iniciativy Drony Nemesis. Jednání se konalo v utajeném režimu, ale podle zdrojů, byli některými závažnými zjištěními tajných služeb zaskočeni i koaliční poslanci. Řešilo se nejen to, zda je vhodné, aby tuto soukromou iniciativu zastřešil nejvyšší představitel armády, ale podle Deníku N zpravodajci údajně nevyloučili, že problematické může být i samotné čerpání peněz ze sbírky, na jejichž účtech se podařilo shromáždit 200 milionů korun.
Právě na tomto prosincovém jednání podle mých informací nečekaně vystoupil poslanec Růžička a oficiálně informoval kolegy o Řehkových výhrůžkách. Růžička informaci potvrdil s tím, že šlo o impulzivní krok: “Já na nesrovnalosti kolem Dronů Nemesis upozorňuji dlouhodobě, dnes to potvrzují zjištění tajných služeb, která jsou znepokojivá. Chtěl jsem ostatním říct, že pokud se budou o aktivity lidí kolem Skupiny D zajímat, může je potkat to co mne,” vysvětluje opoziční poslanec, proč se náhle rozhodl jít s celou věcí ven. Současně ale připouští, že dokázat, že vše odehrálo tak, jak popisuje, nemůže.
Generál hrozí válkou
Ve prospěch Růžičkovy interpretace ale hovoří jiná událost, která se rovněž odehrála v poslanecké sněmovně o pár týdnů později. Řehka měl po uzavřeném jednání Výboru pro obranu o nákupu vozů Supacat vystartovat i na Vrchního ředitele sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Lubora Koudelku. Náčelník generálního štábu nespokojený s výsledkem jednání, Koudelku zastavil na chodbě a podle informací od mého zdroje mu hrozil slovy: “Jestli chceš válku, máš ji mít.”
“Ano, něco takového padlo,” potvrdil na můj dotaz Lubor Koudelka. Podrobnosti sporu komentovat nechtěl: “Já vám to řeknu obecně, vnímám určitý nevděk ze strany náčelníka generálního štábu směrem k ministryni Černochové a řekl bych, že to už přehnal. Tohle nebylo šťastné,” dodal. Na otázku, jak se v dané chvíli cítil, odpověděl, že Řehkova slova byla emotivní a situaci pro sebe vnímal jako velmi nekomfortní a nepříjemnou. Ministryni o tom prý informoval. Připustil také, že podobné emocionální výbuchy považuje u vojáka, notabene náčelníka Generálního štábu AČR, za vyloženě nevhodné.
Otázkou je, jak na tyto události bude reagovat ministryně obrany Jana Černochová. O tom, že její vztahy s generálem Řehkou jsou na bodu mrazu, se obecně ví. Dlouhodobé napětí mezi ní a generálem Řehkou se ale zjevně promítá už i do nižších pater resortu a ze slov Koudelky lze mezi řádky vyčíst, že vzájemná nevraživost se projevuje už i mezi zaměstnanci obou institucí, které by měly primárně spolupracovat. Jednoduché to Černochová mít nebude, Řehku si ostatně do čela armády sama vybrala.
“Nebýt Jany Černochové, Řehka by se nikdy náčelníkem armády nestal,” říká Růžička. “On byl na mnohonárodnostní divizi v Polsku a tehdejší náčelník - generál Opata ho po návratu na štáb nechtěl, neměl pro něj místo. Jana Černochová, tehdy ještě coby opoziční politička, nás na výboru přesvědčila, že by byl skvělým šéfem NÚKIBu (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, pozn.red.) My jsme ji jmenovali do výběrové komise a Řehka to výběrko skutečně vyhrál. Musel ale svléknout uniformu a odejít do civilu. Tři roky pak dělal šéfa NÚKIBu, až si jej po volbách, po nástupu do funkce ministryně obrany Černochová z NÚKIBu zase vytáhla zpátky a celkem nestandardně ho postavila do čela armády, i když předtím na štábu nepracoval ani jediný den. Nebyt jí tak je Řehka dávno v civilu.”
Po úvodní idylce se ale jejich vzájemné vztahy zkomplikovaly, Karel Řehka ministryni začal přerůstat přes hlavu. Ministryni vadí, že jí nerespektuje a o některých důležitých věcech ji včas neinformuje. Řešení situace ztěžuje mimo jiné i to, že generálporučík Řehka má na své straně prezidenta Petra Pavla. A to je údajně důvod, proč se vlastní ministryně dosud nezastal premiér Fiala. “Fiala ví, že náčelníka generálního štábu odvolává prezident a asi se obává, že to prezident stejně neudělá, i kdyby mu odvolání Řehky navrhnul. Výsledkem by byla patová situace, které se chce Fiala za každou cenu vyhnout,” vysvětluje zdroj, který si nepřál být jmenován. Navíc i částí veřejnosti je Řehka v čele armády vnímán vyloženě pozitivně. Je nepochybné, že svým přímočarým vystupováním získává mnohé příznivce, kteří v něm vidí moderního vojáka, kterému budoucnost armády leží na srdci. Buduje si pověst nekompromisního chlapíka, který jde rovně k cíli a když “střílí”, tak na komoru. Stejně tak je ale bez diskuse, že Řehkův styl je dosud nevídaný a žádný z jeho předchůdců nikdy veřejně nevystupoval tak jako on. Obzvlášť patrné je to právě na jednáních Výboru pro obranu. Nevraživost mezi ním a ministryní obrany Janou Černochovou je místy až hmatatelná.. Řehka například bez zábran před mikrofony školí ministryni v tom, co podle něj znamená civilní řízení obrany, čímž ji mezi řádky sděluje, že mu do vedení armády nemá co kecat. Podle kritiků jsou Řehkovy způsoby nemístné a vojákům dělá naopak ostudu.
Nervy na pochodu
Stejně asertivně jako na jednáních ve sněmovně se Řehka chová i na sociálních sítích. Před několika týdny se například neudržel a vyjel na Twitteru na novináře Michala Půra. Jablkem sváru byl nový zákon o kyberbezpečnosti, který Řehka coby bývalý šéf NÚKIBu považuje za důležitý. “Bla, bla, bla, kde už jsem to jen slyšel. Follow the money,” odepsal výsměšně Půrovi a naznačil, že Půr kritizuje zákon ze zištných pohnutek.
Řehka zkrátka bourá všechny dosud zažité představy o tom, jak by měl náčelník generálního štábu vystupovat. Pokud balancoval na hraně přijatelného, mohl ještě počítat s podporou části veřejnosti. Nyní se ale ukazuje, že tuto hranici prolomil. Řehkovy blikance by ministryně Černochová měla řešit, pokud si nechceme zvykat na to, že žijeme v zemi, kde nejvyšší představitel armády v záchvatu vzteku vyhrožuje poslancům fyzickým násilím.
O reakci na Růžičkovo obvinění jsem požádala i generálporučíka Řehku, Nabídla jsem, aby situaci vysvětlit ze svého úhlu pohledu, případně dementoval, pokud ji shledává nepravdivou. “Obecně nekomentujeme výroky politiků,” odpověděla na mou žádost Magda Dvořáková, mluvčí Generálního štábu AČR.