Česko řídí Evropskou unii a Válkovi političtí náměstci nemají bezpečnostní prověrku. Informaci potvrdila Mainstreamu ředitelka odboru Kanceláře ministra. S otázkou, zda náměstci, které do funkce přivedl Vlastimil Válek - Jakub Dvořáček a Josef Pavlovic, disponují bezpečnostní prověrkou alespoň na stupeň “Důvěrné”, se Mainstream obrátil na Ministerstvo zdravotnictví na konci srpna žádostí na základě Zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Jakub Dvořáček se stal klíčovým mužem, který řeší záležitosti týkající se vakcín Pfizer i nákupy léku Paxlovid.
Doslovná citace z odpovědi ministerstva zní: “... tito náměstci bezpečnostní prověrkou nejméně na stupeň důvěrné nedisponují, přičemž náměstek Bc. Pavlovic o ni požádal dne 5. 9. 2022, náměstek Mgr. Dvořáček dosud nikoli….. .”
Náměstek pro Big Pharma
Především v osobě Jakuba Dvořáčka může jít o problém, protože tento muž přešel na ministerstvo z pozice výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Jeho střet zájmů není vyloučen. Jakub Dvořáček se stal klíčovým mužem, který řeší záležitosti týkající se vakcín Pfizer i nákupy léku Paxlovid. Byl to právě Dvořáček, díky němuž se do Prahy podařilo svolat zářijovou konferenci ministrů zemí EU, kteří zde jednali přímo s výrobci Pfizer a Moderna o změnách smluv na dodávky očkovacích látek.
“Neskutečně je třeba poděkovat panu náměstku Dvořáčkovi, který za tím úspěchem stojí, a je to něco, za co nám v současné době děkuje celá EU,” pochlubil se v polovině srpna v České televizi Vlastimil Válek.
Na zmíněném jednání se nakonec podařilo vyjednat, že firmy Pfizer a Moderna budu do zemí EU dodávat nově upravené očkovací látky. Ministr to prezentuje jako fenomenální úspěch. Přitom ve vysílání ČT sám přiznal, že ani upravené vakcíny neodpovídají viru, který se v populaci vyskytuje, a že rozdíl v účinnosti staré a nové vakcíny není zásadní. O tom, že by se podařilo pohnout s nasmlouvanými objemy, což je klíčový požadavek některých členských zemí EU, není nic známo:
“My máme objednáno očkovacích látek zhruba za deset miliard v příštím roce, to znamená že bychom museli každému aplikovat devět dávek, takže toto musím nějakým způsobem vyřešit,” řekl ministr Válek v srpnu v ČT. Nic víc než rozložit nadcházející dodávky do delšího časového období ale nakonec s výrobci nevyjednal. Smlouvy o dodávkách vakcín jsou stále tajné a veřejnost dodnes neví, co v nich je, ačkoliv jsou na nákupy vyčleněny miliardy z veřejných peněz.
Prověrka? O tom nic nevím
Dvořáčkovým posláním na ministerstvu zdravotnictví je realizace unijní farmaceutické strategie. Právě pro jeho zkušenosti s farmabyznysem si jej ministr Válek na ministerstvo bral: “Má blízko k farmacii a lékům. Bude to člověk, který udělá maximum pro dostupnost kvalitních léků pro občany České republiky i pro to, aby naše předsednictví bylo úspěšné,” uvedl v lednu Vlastimil Válek pro Lidové noviny. „Naši pacienti na tom vydělají,“ zdůraznil ministr. Prověrku, která by odpověděla na otázku, zda Dvořáčkovi nezůstaly vazby na farma byznys a zda skutečně pracuje v zájmu českých občanů, ale Válek po svém náměstkovi evidentně nepožaduje.
“Tohle podezření (na střet zájmů pozn.red.) se mě trošku dotýká. Já jsem na svém předchozím pracovišti podal výpověď, uzavřel jsem veškeré aktivity u předchozího zaměstnavatele a teď už jsem půl roku zaměstnancem ministerstva zdravotnictví. A řeknu vám, že farmaceutický průmysl se ve většině případů chová více eticky, než co jsem se potkal v poslední době jinde,” uvedl náměstek Jakub Dvořáček pro podcast Mainstream.
Na otázku, proč dosud nepožádal o bezpečnostní prověrku odpověděl: “ O tom, že bych měl povinnost mít bezpečnostní prověrku, nic nevím. Dosud jsem ji nepotřeboval, na bezpečnostní radu nechodím. Dodal jsem beztrestnost a podklady pro bezpečnostní prověrku si zatím připravuji. Mám to rozpracované, těch podkladů je tam třeba poměrně hodně, zejména co se týká finančních věcí, je třeba to mít deset let zpátky, takže je to hodně podkladů.”
Co na to “Evropa”?
Jakub Dvořáček přitom při nástupu do funkce avizoval, že na ministerstvu zdravotnictví setrvá jen do konce českého předsednitví. “Ano to platí, je možné, že se budeme s panem ministrem domlouvat na delší spolupráci, ale zatím je to takto, - tedy do konce roku,” potvrdil Mainstreamu Jakub Dvořáček.
Na dotaz, zdali má v takovém případě smysl o prověrku ještě žádat Dvořáček odpověděl: “Tak pan ministr chce, abych chodil na bezpečnostní radu.”
Z pozice své funkce má Dvořáček vliv nejen na domácí zdravotnickou politiku ve vztahu k farmaceutickým firmám, ale může díky českému předsednictví EU v této věci ovlivňovat i celoevropskou agendu. Pokud se ukáže, že je ve střetu zájmů, bude to nepříjemné i pro evropské partnery, mezi než neprověřeného “pana Evropu”, jak se Dvořáčkovi přezdívá, ministr Válek přivedl.
Ministerstvo porušuje vlastní příkaz
Ministerstva jsme se v žádosti dle 106/1999 zeptali také na to, jestli je působení náměstků, kteří nedisponují bezpečnostní prověrkou, v souladu s předpisy ministerstva zdravotnictví. Odpověď ředitelky odboru Kanceláře ministra nás překvapila: … “daný stav je zcela v souladu s právními předpisy, přičemž náměstci ministra jsou oprávněni seznamovat se s utajovanými informacemi do stupně utajení „Vyhrazené“.”
To je ale v rozporu s informacemi Mainstreamu. Jak se nám podařilo zjistit, na ministerstvu stále platí takzvaný ministerský příkaz, který všem náměstkům bez rozdílu - jak politickým, tak i odborným - výslovně ukládá, že musejí disponovat bezpečnostní prověrkou alespoň na stupeň D - tedy “Důvěrné”. Tento ministerský příkaz vydal na přelomu roku 2018/19 ministr Adam Vojtěch a podle našich informací dosud nebyl zrušen.
Káží vodu, pijí víno
Důvodem pro ministerské rozhodnutí bylo právě “blížící se předsednictví EU a potřeba zajistit zpracování chráněných dokumentů”. „V této věci jsme už byli i formálně osloveni ze strany příslušných úřadů. Proto se snažíme ministerstvo řádně připravit v předstihu a platí nově tato povinnost,“ uvedla k tomu Vojtěchova mluvčí Gabriela Štěpanyová.
Opozice tehdy vehementně kritizovala Babišovu vládu za netransparentnost a ministr Adam Vojtěch se touto cestou snažil rozptýlit obavy, že by v době českého předsednictví mohli na klíčových postech sedět lidé podezřelí ze střetu zájmů. Je paradoxem, že v době, kdy se moci ujali Babišovi kritici a Česko už Evropské unii předsedá, náměstci na dvou nejvyšších pozicích ministerstva zdravotnictví prověrku nemají.
Právě kvůli absenci bezpečnostní prověrky skončil na jaře v roce 2020 na ministerstvu Vojtěchův odborný náměstek Roman Prymula. Prymulovi se totiž prověrku ve stanovené lhůtě získat nepodařilo. Z jeho působení v pozici náměstka se kvůli tomu stala kauza a tehdejší premiér Babiš ji pak vyřešil tím, že Prymulovi nabídnul funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.
Stejný problém s chybějící prověrkou měla svého času i Vojtěchova politická náměstkyně Alena Šteflová.: “Ty prověrky se vyžadují i na jiné pozice, brala jsem to tak, že to tak prostě ve státní správě je a proto jsem si o ni požádala,” řekla Mainstreamu Alena Šteflová, která bezpečnostní prověrku od NBÚ v termínu získala.
Vymlčíme, uvidíme
Podle zdrojů blízkých ministerstvu Vlastimil Válek dobře ví, že se požadavek na bezpečnostní prověrku týká i jeho politických náměstků. Jednou z možností, jak tento požadavek obejít, by bylo snížit nároky na tuto funkci a předpis v jejich případě zrušit. Podle našich informací se ale Válek obává negativní odezvy. Požadavky na nejbližší spolupracovníky ministra by tak rázem byly nižší než za Babišovy vlády. Ministr se zřejmě pokoušel problém vymlčet.
Otazníkem je postoj státního tajemníka ministerstva Stanislava Měšťana, který by měl na dodržování předpisů na ministerstvu dohlížet. Měšťan Mainstreamu na dotaz, zda političtí náměstci na ministerstvu musejí mít bezpečnostní prověrku alespoň na stupeň “Důvěrné” a proč ji po náměstcích nevymáhá, odpověděl, že je právě na jednání a informaci o nutnosti prověrky “z hlavy neví”. Doporučil nám obrátit se na tiskový odbor.
Obsadit posty politických náměstků přitom trvalo Vlastimilu Válkovi poměrně dlouho. Dvořáček nastoupil do funkce až 1. února, tedy zhruba dva měsíce po jmenování Fialovy vlády. Koalice přitom již dávno před volbami avizovala, že je na vládnutí připravena, a čekalo se, že má tudíž i vytipované odborníky na jednotlivá ministerstva. “Vůbec si nedokážu představit, co bude Babiš dělat po volbách, když vyhraje. Já vím přesně, co budeme dělat.” Tuto větu pronesl Vlastimil Válek v rozhovoru s autorkou těchto řádek před parlamentními volbami počátkem října loňského roku.
Nejsou lidi
Následující týdny ukázaly, že nemá představu ani o svých nejbližších spolupracovnících. Ačkoliv se od něj očekávaly zásadní kroky, ministerstvo funguje více méně beze změn. Z pozice náměstkyně pro zdravotní péči odešla pouze Martina Vašáková. Její post není dodnes obsazen.
Své nominanty na pozice politických náměstků zjevně neměli po volbách v záloze ani koaliční partneři. Ihned po nástupu přitom čelil Vlastimil Válek krizovým situacím - jednak v souvislosti s novelou vyhlášky týkající se povinného očkování profesních skupin a poté i při schvalování kontroverzního pandemického zákona, kdy se vláda dostávala pod tlak dokonce i od vládních poslanců a senátorů. Podle zdroje blízkého premiérovi tehdy Petr Fiala neměl jasné informace o tom, co se na ministerstvu děje, právě proto, že ODS neměla obsazenou funkci politického náměstka. Veškeré informace tak premiér, pro něhož je klíčové udržet koalici, získával v této kritické době od ministra Válka, což část spolustraníků vnímala jako problém.
Docházejí peníze
Mainstreamu se od zdrojů blízkých ministerstvu podařilo zjistit, že situace kolem nákupu vakcín se již stává neúnosnou. Česko je nuceno odebírat stále další dodávky, přičemž chybí prostory k jejich skladování. Skladování je náročné jak kapacitně, tak energeticky, protože vakcíny se musí skladovat při velmi nízkých teplotách.
Ministerstvu navíc docházejí peníze. Kdyby ale fakturu firmě Pfizer nezaplatilo v termínu, musela by Česká republika hned druhý den platit úrok z prodlení ve výši EU repo sazby plus pěti procentních bodů podle Evropské centrální banky, případně ve výši 2 % dlužné částky podle toho, která bude v rozhodném okamžiku vyšší. Vyplývá to z článku II.19.5 smlouvy SANTE/2021/03/020, kterou jménem členských států uzavřela Evropská komise. Ani na tomto sankčním ujednání se zjevně dosud nepodařilo nic změnit.
Poslední platba za vakcíny ve výši 2 miliard korun musela být zaplacena do 28. srpna. Původně se měla hradit z rozpočtové kapitoly ministerstva zdravotnictví v rámci novely státního rozpočtu pro rok 2022. Projednávání rozpočtu se ale zadrhlo, a vláda byla nakonec nucena sáhnout do rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí. Návrh, že se chybějící peníze vezmou právě z MPSV - konkrétně z kapitoly důchodového pojištění - padl na poradě vedení MZ, kde ministr Válek chyběl. S nápadem přišel dle informací Mainstreamu právě “pan Evropa” - náměstek Dvořáček.
Žádný zvrat na obzoru
Objednávky na vakcíny byly uzavírány ještě za dob Válkových předchůdců. Je otázka, nakolik je v silách současné politické reprezentace dohodnuté objemy zvrátit. Jestli se Česko jako předsednická země EU o to alespoň nepokusí, se ptala autorka těchto řádek mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba už zkraje letošního roku. “Česko vede v této otázce intenzivní jednání," sdělil mluvčí a připustil, že Evropská unie bude muset vůči výrobcům postupovat razantněji. Víc ale říct nechtěl: “Snad si nemyslíte, že vám budu vyprávět detaily,” reagoval tehdy poněkud popuzeně. “Situaci jsme zdědili po předchozí vládě, chystáme nějaké kroky,” dodal neurčitě. Že se žádný zvrat nekonal a pod českou taktovkou ani konat nebude, je dnes už nabíledni.
Kolik to stálo? Neřeknem
Ministr Válek mezitím dál pokračuje v uzavírání utajených smluv s farmaceutickými firmami. Nové smlouvy o nákupu léku Paxlovid jsou opět tajné, ačkoliv pro to není žádný důvod. Podle námi oslovených odborníků jsme se dávno měli vrátit se ke standardním cestám nákupu léčiv. ,„Vyjednali jsme takové podmínky, abychom dostali a zaplatili jen množství, které spotřebujeme. To se povedlo. Nebudeme tak muset likvidovat a platit nespotřebovaná léčiva,“ chlubil se ministr v médiích. Podrobnosti smlouvy včetně ceny, za níž lék nakoupil, ale tají.
Veřejnost ceny léku Paxlovid od firmy Pfizer nezná. Mainstream se hodlá dotázat ministerstva, zdali je o vyjednaných cenách informován náměstek Dvořáček, který nemá bezpečnostní prověrku od NBÚ a není tudíž důvod, aby věděl víc než občané České republiky.
EDIT: Sočástí dotazu na Ministerstv zdravotbictví byl ai otázka, jak hodlá ministr Válek tuto situaci řešit. Odpvěď zní: "Pokud jde o žádost o sdělení, „(…) jak to bude ministr řešit“, jde o dotaz na budoucí rozhodnutí ve smyslu ustanovení § 2 odst. 4 zákona č. 106/1999 Sb. Podle tohoto již citovaného ustanovení se však povinnost poskytovat informace dotazů na potenciální rozhodnutí povinných subjektů v budoucnu netýká."
© Mainstream - pokud budete z tohoto textu citovat, uvádějte prosím tento zdroj:
Mainstream podcast https://www.pickey.cz/mainstream