3Ká #58

🔥 Jak otestovat svou kreativitu
🔥 Čím vám Duna může zvednout sebevědomí
🔥 Proč dělat věci pomalu
🔥 Jak být spokojenější na volné noze

🕯️ Svíčka, zápalky a připínáčky. V roce 1945 udělal psycholog Karl Duncker experiment. Dvěma skupinám dal následující zadání:

📝 Umístěte svíčku na korkovou stěnu tak, aby po zapálení svíčky vosk nekapal na stůl.

A dal k tomu účastníkům tři věci: svíčku, krabičku s připínáčky a sirky.

📸: Zdroj

🧠 Jak byste to vyřešili?

Dám vám chvilku.

Budete-li chtít řešení hned, najdete ho v odstavci níže pod šipkama. V opačném případě odstavec jednoduše přeskočte, dočtěte si zbytek dnešního 3Ká a pak doma vytáhněte svíčku, připínáčky a sirky a zkuste vymyslet řešení.

✒️ Napište mi, jak vám to šlo.

⬇️⬇️⬇️⬇️

🕯️ Řešení tzv. svíčkového problému (candle problem) je vlastně lehké: stačí vysypat připínáčky z krabičky a připevnit krabičku pomocí připínáčků na stěnu a svíčku pak umístit do krabičky. Zajímavé je, že výzkumné skupiny hlavolam vyřešily různě dobře a rychle. To, jak dobře a rychle jim to šlo, záviselo na tom, jestli účastníkům dali připínáčky v krabičce, nebo vysypané. Pokud byly připínáčky v krabičce, účastníky blokovala tzv. funkční fixace – tzn. že krabičku považovali pouze za obal na připínáčky, a tímpádem je nenapadlo krabičku využít. Zajímavý je, že rychlost a správnost řešení dokážete taky výrazně ovlivnit finanční motivací. Co k tomu víc dodat. Disappointed but not surprised. 

📺 Duna ovládla kina. Její knižní předloha je nejprodávanější sci-fi kniha všech dob. Od roku 1965, kdy poprvé vyšla, byla přeložena do více než 20 jazyků, prodalo se přes 20 milionů výtisků. 

A tady je 7 faktů ze zákulisí, které možná potřebujete slyšet a připomínat si je ve dnech, kdy o sobě pochybujete:

💥 Frank Herbert, autor knižní předlohy, se začal živit psaním knih až v 52 letech

💥 Materiál na napsání Duny si rešeršoval 6 let. Rok a půl Dunu psal. 

💥 Napsal ji díky své ženě Beverly, která Herberta, který byl věčně na mizině, živila. Kvůli Herbertově psaní odsunula svou kariéru spisovatelky na druhou kolej a vydělávala na rodinu jako reklamní textařka.  

💥 Beverly byla také jeho první čtenář, oponent i editor. Na Herbertovo psaní měla velký vliv.

💥 Námět na kultovní sci-fi přišel k Herbertovi náhodou. Vnukl mu ho jeho výzkum pro článek o vysazování plážové trávy v Oregonu, která měla stabilizovat pohyblivé písky. Když Herbert viděl, jak se duny písku díky silnému pacifickému větru přerývají a pohlcují vše, co jim přijde do cesty, začal se o duny zajímat víc. Právě zájem o duny ho přivedl k výzkumu pouští a následně ke zkoumání pouštních kultur. 

💥 23 nakladatelů rukopis Duny odmítlo. Herbert to i tak zkusil po čtyřiadvacáté.

💥 Když viděl poprvé Star Wars, nemohl uvěřit tomu, jak moc George Lucas vykradl celý námět Duny. Spolu s několika kolegy pak založil organizaci We’re Too Big to Sue George Lucas Society, protože Lucas se „neinspiroval“ jen Dunou.

📸: Frank & Beverly doma, 1979, zdroj

Takže nezapomeňte:

💪🏻 Úspěchy přes noc neexistují.

💪🏻 Inspirace číhá všude.

💪🏻 Důležitější než talent je vytrvalost.

💪🏻 A někdy je nejdůležitější mít po boku někoho, kdo ve vás věří víc než vy sami v sebe.

RIP GTD. Svět time managementu se v posledních letech dramaticky mění. Doby, kdy se lidé snažili všechno stihnout pomocí rad Davida Allena, jsou tytam. Podíváte-li se na nejprodávanější populárně naučné knihy o produktivitě, nejsou to knihy, které vám radí, jak správně udržovat TO-DO list. Všem totiž postupně došlo, že tajemství spokojeného života není mít splněny všechny úkoly, ale plnit ty správné úkoly. A tak se postupně na knižních pultech objevily V práci nemusí být blázinec, Čtyři tisíce týdnů, Free Time, Hluboká práce a tak dále. 

A jde to ještě dál. V posledním čtvrt roce vydali hned 2 přední světoví experti na produktivitu knihy o tom, jak pracovat méně, ale smysluplněji. Ali Abdaal debutoval s Feel-Good Productivity, o které jsme se bavili minule, a Cal Newport vydal před pár dny Slow Productivity.

Slow productivity vám na 244 stranách vysvětlí 3 principy pomalé produktivity:

1️⃣ Dělejte méně věcí.

2️⃣ Pracujte v přirozeném rytmu.

3️⃣ Soustřeďte se na kvalitu.

Nejužitečnější tahle knížka bude pro knowledge workers, tedy lidi, co se živí hlavou. Velmi nápomocná bude pro ty z vás, kteří máte alespoň nějakou kontrolu nad svým kalendářem, ideálně jste freelanceři nebo podnikatelé. Pokud jste tedy dlouhodobě vyčerpaní a zavalení, začtěte se do ní.

🚀 Tady je 5 věcí, které hodlám zakomponovat do svého života já:

✅ Seškrtejte mise. 

Vyberte si 2–3 mise. Udržovat 5 a více misí vede jen k utápění se v úkolech. (mise = dodělat školu, rozjet podnikání)

(Nebojte, 3Ká neškrtnu!)

✅ Vyberte si projekty. 

Máte-li nutkání přibrat nový projekt, odhadněte čas, vynásobte ten odhad dvěma a naházejte si to do kalendáře. Pokud nenajdete dostatek prázdných políček v kalendáři = nemáte na to čas. Pokud to chcete i tak přijmout, musíte zrušit něco jiného. (projekt = udělat zkoušku z antropologie, postavit si nový web)

✅ Soustřeďte se na jeden projekt denně.

Jasně, dělejte jiné drobné věci, ale hlavní energii a čas dne věnujte jednomu projektu.

✅ Udělejte si 5letý plán.

Díky dlouhodobé vizi bude pravděpodobnější, že pojedete v slow & steady rychlosti.

✅ Naplánujte si slow season.

Naplánujte si období v roce, kdy cíleně zpomalíte. Možná si dáte sabatikl, možná delší dovolenou, možná jen pojedete na 50 % plynu, ale jednoduše cíleně zpomalíte. 

📚 Nemáte čas to číst? 

A rozloučím se s vámi slovy Cala Newporta

💬 This is what ultimately matters: where you end up, not the speed at which you get there, or the number of people you impress with your jittery busyness along the way. We've tried the fast approach for at least seventy years. It isn't working. The time has come to try something slower.

🚀 TIP TÝDNE: Chcete zažít podnikatelské (p)osvícení? Na Posviťsi jsme přidali nové téma –⁠⁠⁠⁠⁠  Spokojenější na volné noze, které pro Posviť si sestavil král českých freelancerů Robert Vlach. Prozkoumejte 3 základní pilíře úspěšné freelance práce a nakopněte svou hvězdnou kariéru. A jako vždy je to celé zdarma ke stažení. Posviťte si na to přes víkend: digitální verze & verze pro tisk.

🛎 V PŘÍŠTÍM 3Ká si řekneme o:

  • Jak přelstít vysokoškolského profesora
  • Jak být víc sám sebou
  • Reklama, která zachránila život vězni odsouzenému na 300 let
  • Kurzy, na které se společně vydáme



Za týden navi! 👋🏻

📬  Dnes je první pátek v měsíci, a proto si 3Ká můžete přečíst, i když nejste jeho předplatiteli. Chcete-li najít 3Ká ve své e-mailové schránce každý týden, stačí si newsletter za pár kaček předplatit.

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte