3Ká #53

🔥 Jak hacknout algoritmus LinkedInu
🔥 O knize, která vám možná zachrání život
🔥 5 tipů od nejsledovanějšího experta na produktivitu
🔥 100 zajímavostí o kreativitě

🦾 LinkedIn hacky pro tenhle rok. Konečně tu máme The Algorithm Insights 2024 Report od Richarda van der Bloma. Data z 1,5 milionu postů z 50 zemí a 25 jazyků. Takže tady je návod na ideální linkedinový příspěvek:

  • Je zveřejněný mezi 8:00 a 10:30 ráno. (90 % aktivity probíhá na LinkedInu mezi 7:00 a 9:00 ráno.)
  • Je to text s obrázkem. Více obrázků zvyšuje dosah, ale nepřidávejte víc než 5. 
  • Text je dlouhý 900–1200 znaků. Příspěvky s krátkými větami, pod 12 slov dlouhými, performují o 20 % lépe. 
  • Na fotce jste vy, což zvyšuje dosah až o 60 %.
  • Dosah příspěvku zvýšíte o 15 % tak, že po jeho zveřejnění zareagujete na 5–10 příspěvků ostatních.
  • Hodinu po zveřejnění odpovídejte na všechny komentáře. Interakce v prvních 60 minutách ovlivní viditelnost postu na následujících 6 hodin. Během první hodiny taky odpovíte na všechny komentáře – to zvedne úspěšnost příspěvku až o 40 %.
  • Otagujte maximálně 4 lidi. Otagujete-li víc než 5 lidí, záleží dosah příspěvku na tom, zdali budou otagovaní nějak reagovat. (LinkedIn tak hlídá spamování pomocí označování.)
  • Kašlete na hashtagy. Nemají žádný významný vliv na úspěch příspěvku.
  • Každý lajk zvýší dosah ve vašich spojeních o 1,4 % a o 2,5 % v síti uživatele, který lajkuje. Každý komentář, který váš příspěvek obdrží, znamená 5% nárůst dosahu ve vaší síti a 2,8% nárůst dosahu v síti komentujícího. 

🦾 A pro vás, kteří píšete s AI: Obsah generovaný umělou inteligencí má o 30 % nižší dosah, o 55 % nižší zapojení a o 60 % nižší míru prokliku ve srovnání s původním obsahem (!).

💙 Jak hackovat algoritmy jako firemní stránka? Přečtěte si The Algorithm Insights 2024 Report celý. Lepší návod na to, jak uspět na LinkedInu, neexistuje.

📚 Jak se nestrhat. Nejsledovanějšímu expertovi na produktivitu Alimu Abdaalovi vyšla před pár týdny kniha. Novinka Feel Good Productivity se ale překvapivě nezaměřuje na time managementové tipy, ale naopak radí, jak se v práci cítit líp. Dokazuje, že úspěch neplodí spokojenost, ale že spokojenost plodí spokojenost.

Posílám dál 5 skvělých tipů, které si postupně zapracovávám do praxe:

🔥 Side quest. Co mě při práci často uvaří, je nedostatek hravosti. Ali na to má skvělou radu: zeptejte se každé ráno sami sebe: Co bude dnešní side quest? By adding a side quest to your day, you create space for curiousity, exploration and playfulness – and could discover something amazing and totally unexpected on the way, říká Ali.

🔥 Fun. Krom hravosti mi často chybí zábava. Každý máme hodně povinností, který nás ubíjejí. Ali radí najít způsob, jak si je víc užívat: What would this look like if it were more fun? – Could you do it in a different way? Could you add music, or a sense of humour, or get creative?

🔥 Dont be serious. Be sincere. Nebrat věci vážně, ale i přesto k nim přistupovat zodpovědně. Pořád se to učím. Pořád hledám balanc mezi svou vnitřní Hermionou a přístupem "ono se to neposere". Protože s lidma, který to umí, je příjemný být i pracovat. (Taky máte ty kámoše, se kterýma je strašnej vopruz hrát deskovky? Protože s váma nemluví poté, co prohrajou, nebo naopak hru neberou vážně? Ergh, nechceš.)

🔥 How do I make myself want it? Skvělá otázka. Co bych mohla udělat pro to, abych k dosažení tohohle cíle byla víc motivovaná? Proč řešit motivaci, až když je průser, když ji můžu řešit předem? Jsem spíš na biče než na cukr, takže prozkoumat, jak se můžu namotivovat 1) předem a 2) pozitivně, je pro mě skvělej tip.

🔥 Whats blocking me from doing it? Když něco nejde, je efektivnější zastavit se a zjistit proč, než se do toho nutit, radí Ali. Naplánovat si pravidelné schůzky sama se sebou, kdy se můžu zamyslet nad tím, proč nedělám to, co potřebuju, proč to neumím dotáhnout a co mi brání, je taky výbornej tip. 

💘 A mé oblíbené citáty:

  • No failure is ever just a failure. It‘s an invitation to try something new.
  • It isn‘t lack of talent or inspiration that‘s holding you back. It‘s fear.
  • You don‘t need to be a guru. You can just be a guide.
  • The solution isn‘t to get rid of fear, though – instead, it‘s to develop the courage to face up to it.

💄 A na zrcadle v koupelně mám nově rtěnkou napsáno: FIND THE FUN.

🦾 Pokud se v tématu sebedisciplíny už trochu vyznáte, bude pro vás Feel Good Productivity milým shrnutím všeho, co znáte. Možná objevíte pár nových myšlenek, ale nic převratného. Pokud jste začátečníci, budete z knížky nadšeni. A i my staří timemanagement náckové oceňujeme, že je to jedna z mála knih, která vás nenutí roboticky plnit úkoly, ale naopak vám připomene, jak důležité je vrátit si do života hru, zábavu, smysluplnost a dobrou energii. Jo a na Martinusu ji mají skladem, mrk mrk.

📚 Proč masturbujete. Když si v hlavě projedu seznam populárně naučných knih, které jsou mé nejoblíbenější, spojuje je často jedna věc: jejich autoři jsou normální chytrý lidi, kteří píšou o svých chybách, průserech a selháních, a na základě toho dávají dohromady poznatky pro nás ostatní, abychom těch chyb a průserů zažili méně. Knížka vědeckého novináře Grahama Lawtona Tahle kniha vám možná zachrání život mě proto nadchla už úvodem: 

💬 Musím se k něčemu přiznat. Jsem obtloustlej línej flákač. Miluju pivo a fastfood a občas si před dveřmi hospody dám natajňačku cigáro. Po práci se většinou zhroutím s brambůrkama u televize.

Lawton dal dohromady současné vědecké poznatky o jídle, dietách, hubnutí, alkoholu a drogách, cvičení, spánku a dlouhověkosti a v 8 kapitolách je kousek po kousku jednoduše vysvětlil. Knížka odpovídá na všechny naše tíživý otázky: Je mlíko zdravý? A půsty? Kolik je dobrý spát? Škodí sůl? A pomáhá vitamín C proti nachlazení?

Vyvrátí vám třeba tyhle věci:

🥛 Teplé mléko před spaním. Nefunguje. Je to placebo, nemá žádný fyziologický vliv na spánek. Co ale bude fungovat lépe, je višňový džus (DAFAK?), který je bohatý na melatonin. V jedné studii zjistili, že lidé, kteří ho pijí 2× denně, spí o 34 minut déle. Dobrý zdroj melatoninu jsou taky mandle, vlašáky, banán, ananas, pomeranč nebo kiwi.

🍊 Vitamín C. Jako prevence nachlazení nefunguje, jen lehce zmírňuje příznaky. Zato by vás mohl zajímat zinek, který – začnete-li ho brát do 24 hodin od prvních příznaků – zkracuje nachlazení. Brání totiž virům v replikaci.

👟 Cvičením se hubne. Spoustu studií už prokázalo, že lidé, kteří cvičí s cílem zhubnout, toho bez diety dosáhnou zřídka. Cvičení samo o sobě je velmi neefektivní způsob, jak zhubnout. Prostě jídelníček nepřecvičíš.

🍺 Na pořadí drinků záleží. Znáte ty poučky: víno na pivo je ok, pivo na víno je zaručená kocovina. Je to úplná blbost. Většinou jednoduše platí, že čím tmavší nápoj, tím větší kocovina. Jo a téměř všechny známé vyprošťováky jsou jenom placebo (mastná jídla, vitamíny, sauna atd.). 

🥞 Snídaně je základ dne. Snídaně vymyslel (DAFAK PODRUHÝ?) na přelomu 19. a 20. století americký lékař John Harvey Kellogg. Do té doby lidé jedli běžné vařené jídlo. Kellogg vynalezl… prosím o fanfáry… snídaňové cereálie. Na to navázaly marketingové kampaně, které začaly s propagací „snídaňových pokrmů“. Snídaně je kampaň. :-( 

📚 Nejoblíbenější fun fact z téhle knížky? Kellogg údajně věřil, že cereálie odradí lidi od masturbace. Nevím, jak u vás, u mě to nezafungovalo.

😈 Kreativní cvičení na tento víkend tedy je: Jak k tomu závěru Kellogg došel? Tipy? Nápady? :D 

🚀 TIP TÝDNE: Jsou víc kreativní holky, nebo kluci? Introverti, nebo extroverti? Kdy jsou umělci na vrcholu? Jak pomáhá nepořádek, alkohol nebo samota? A proč byste měli používat žehličku místo sporáku a hrát na housle? Tady je 100 nejzajímavějších dat, faktů a pikantností ze 100 knih a studií o kreativitě, které mi v poslední době prošly rukama.

🛎 V PŘÍŠTÍM 3Ká si řekneme o:

  • Sedm otázek pro lepší rozhovory
  • Proč by ženy neměly dělat vlny
  • Jak vytvořit skvělou reklamní kampaň
  • Jak změnit život jednou pohlednicí



📬 Dnes je první pátek v měsíci, a proto si 3Ká můžete přečíst, i když nejste jeho předplatiteli. Chcete-li najít 3Ká ve své e-mailové schránce každý týden, stačí si newsletter za pár kaček předplatit.

📮 Včera vyšel nový 3Ká speciál, tentokrát o tom, jak změnit svůj život, aniž byste museli změnit svůj život. Je o mém letošním experimentu, jak být šťastnější a spokojenější s tím, co mám. Třeba se vám bude hodit.

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte