PickAI #01 - Promptuji, tedy jsem

🔥 mrkneme na nejzajímavější události ze světa AI
🤖 založíme ChatGPT
💅🏻 řekneme si, co jsou to ty prompty
👀 ukážeme si pár základních příkladů práce s ChatGPT
♥️ zkušenější čtenáři doufám ocení zajímavé odkazy

🤖 Vítejte u prvního dílu #PickAI. Je zadarmo, abyste mohli nahlédnout, jak to uvnitř vypadá. Jestli vás zaujal, budu moc ráda, když si další díly předplatíte

⭐️ Co vás dneska čeká? 

  • mrkneme na nejzajímavější události ze světa AI
  • založíme ChatGPT
  • řekneme si, co jsou to ty prompty
  • ukážeme si pár základních příkladů práce s ChatGPT
  • zkušenější čtenáři dnes doufám ocení zajímavé odkazy

Tak pojďme na to! 

🔥 
Co byste určitě neměli minout

Společnost Google prý brzy představí projekt Magi, nový vyhledávač s technologií umělé inteligence, který chce konkurovat Bingu od společnosti Microsoft. Měl by být také založený na konverzačním prostředí (jako ChatGPT) a učit se z předchozích hledání uživatele. Zpočátku bude dostupný jen v US menšímu počtu uživatelů.

Na Lupě vyšel článek o českém projektu Občan GPT. V něm Martin Drtina společně s autorem projektu Petrem Brzkem rozebírají kapacity a limity současného využití AI s ukázkami právě z Občana. Ten je postavený nad daty z občanského zákoníku a měl by tak umět poradit s právními otázkami, které zákoník řeší.

A Lupa ještě jednou. U příležitosti 25. narozenin serveru se potkali David Slížek, Petr Koubský a Pavel Kasík na tím, jak AI ovlivní novinařinu. Jsem zatím v polovině záznamu, ale už teď můžu doporučit. 

Elon Musk sice patřil mezi hlasité kritiky rychlého nástupu AI a podepsal se i pod březnovou výzvu ke zpomalení vývoje v oblasti AI, rychle ale založil vlastní společnost s názvem X.AI. Má konkurovat “příliš korektnímu a liberálnímu” ChatGPT. 

Miliony přehrání na TikToku, čtvrt milionu přehrání na Spotify. Nová písnička dua Drake & Weeknd. Akorát, že vůbec. Podle autora s nickem Ghostwriter977 písničku vytvořila umělá inteligence vytrénovaná na hlasech obou interpretů. Není to sice první hudební pokus, ale určitě první, u kterého podle všeho nastal WOW moment. Hudební průmysl má také o čem přemýšlet. 

GPT-5 se zatím nekoná. Řekl to Sam Altman, CEO OpenIA, při své přednášce na MIT. Společnost podle něj GPT-5 netrénuje a ještě chvíli nebude. 

🤖

Dnes to vezmeme trochu zlehka. Chápu, že je mezi vámi spousta těch, co (stejně jako já) už leccos vyzkoušeli a jste tu hlavně pro inspiraci. Neudělala bych to jinak a moc děkuju za podporu. 

Zároveň jsem ale slíbila, že #PickAI bude srozumitelné i pro moji mámu. Ještě jsem jí sice o tomhle projektu neřekla, ale schválně otestuju, jak moc pečlivě čte můj Facebook. Pro jistotu: “Ahoj, mami! 👋 ” 

Takže než se vrhneme do pokročilejších věcí, ničím nedotčený čtenář bude potřebovat založit hrací pole. Zkušenější tedy prominou, půjdeme založit účet na ChatGPT

🔥 A aby se pokročilí čtenáři mezitím nenudili, mohou využít volného času ke dvěma skvělým rozhovorům s těmi, kteří AI opravdu rozumí:

  • Martin Kavka si do svých skvělých Newsletterů pozval Honzu Romportla. Povídají si mimo jiné o tom, že prompty budou zanedlouho přežitek (ha! za chvilku se k tomu vrátíme) nebo kolik procent dává Honza dystopickým předpovědím o zániku lidstva.
  • Naopak Tomáš Mikolov nechává strašidelné předpovědi v žánru sci-fi a v rozhovoru pro Czech Metaverse Podcast mluví velmi srozumitelně o tom, jak funguje strojové učení, a že mu do Skynetu z Terminátora ještě hodně chybí. Tomáše si pusťte kdekoliv na něj narazíte.

Založení ChatGPT

ChatGPT je v současné době nejpopulárnějším tahounem celé AI mánie. Psala jsem o něm krátce už v úvodním článku. Jedná se o chatovací prostředí, pod kterým bublá takzvaný LLM (large language model), v češtině velký jazykový model. V současné době jsou k dispozici modely GPT-3.5 (zdarma) a GPT-4, na který si můžete sáhnout v případě, že si předplatíte za 20 dolarů měsíčně ChatGPT Plus.  

Společnost OpenAI vypustila ChatGPT do světa v listopadu 2022, čtvrtou verzi modelu představila v březnu 2023. Jestli si chcete podrobněji prostudovat technické fungování nejen ChatGPT, ale i obecně jazykových modelů, doporučuji buď anglický text Stephena Wolframa, nebo ještě o trochu srozumitelnější vysvětlení Petra Koubského na DeníkuN

I přesto, že se ostatní velké společnosti snaží OpenAI dohnat, ChatGPT získal celkem hodnotný náskok. Už v lednu ho používalo 100 milionů uživatelů, jeho API je dostupné vývojářům a vzniká tak kolem něj neuvěřitelné množství projektů, aplikací a systémů, a je tím pádem samozřejmě i mediálně nejcitovanější službou. 

Kde jinde tedy začít, než s ním? Jestli ještě nemáte u OpenAI účet, stačí následujících pár kroků: 

  1. Otevřete si stránku https://chat.openai.com/.
  2. Klikněte na Sign up.
  3. Můžete si založit účet buď s e-mailovou adresou, nebo s Google či Microsoft účtem. 
  4. Při vytváření účtu bude OpenAI ověřovat vaši e-mailovou adresu a telefonní číslo. Nelekejte se toho, potřebují hlídat, že uživatel je reálná osoba a ověřit zemi pobytu. ChatGPT není dostupný všude.
  5. Jakmile dokončíte registraci, jste uvnitř a máte k dispozici svůj vlastní prostor, kde budete mít v budoucnu uložené i předchozí konverzace.

Všimněte si, že v menu v levé dolní části máte k dispozici i možnost předplatit si ChatGPT Plus verzi. Spokojeně ji zatím ignorujte, pro začátek (a možná na hodně dlouhou dobu) si vystačíte s verzí zdarma. Když to v některých případech bude vhodné nebo zajímavé, ukážu vám i rozdíly ve výsledcích mezi GPT-3.5 a GPT-4.

Spíš než starší verze vás možná bude k předplatnému motivovat občasná nedostupnost služby. ChatGPT Plus je dostupný i ve chvíli, kdy je na platformě velký provoz. 

Kdybyste měli chuť používat ChatGPT mimo internetový prohlížeč, neustále se rozšiřuje množství různých aplikací do počítačů i mobilních telefonů. Osobně používám a ráda doporučuji MacGPT pro MacOS, kterou si můžete stáhnout za dobrovolnou cenu. 

💬  Máte nějaké ozkoušené ChatGPT aplikace? Ať už pro Mac, Windows nebo mobilní telefony? Dejte nám tip do komentářů pod článkem.  

🤖

Ani nevíte, jak dlouho jsem čekala, až budu moct v nějakém článku použít tuhle boží scénku z Hledá se Nemo. 😎 

Takže. Jsme tam. Co teď?

☝️ Nejdřív si pojďme nastavit očekávání. Protože mám pocit, že většina prvních zklamání vychází právě z toho, že uživatelé neví úplně přesně, co od ChatGPT mohou a nemohou očekávat. 

🔻 Začněme limity

Jak GPT-3.5, tak GPT-4 jsou trénované na datech do září 2021. Je to tak. Neví, že umřela královna Alžběta, neví, kdo je naším novým prezidentem a ani vám nevyjmenuje 10 nejzásadnějších ekonomických událostí roku 2022. 

Umí skvěle lhát! Skvěle to pojmenoval Honza Řezáč. Chová se jak čerstvý absolvent VŠ, který chce vypadat, že všechno ví, tak okecá i to, co neví. Proč? Protože má za úkol vám pomoct. A protože neumí přemýšlet o tom, co říká, jen za každé slovo klade další nejpravděpodobnější následující slovo. Jestli z něj budete tahat fakta, data, zdroje, vždy si je ověřte. 

Výstup má omezený počet tzv. tokenů v rámci vašeho zadání a odpovědi. Aktuálně je to prý 4096 tokenů. Tokeny jsou občas chybně zaměňovány za znaky. Jeden token totiž není jeden znak, ale přibližně 4 znaky v anglickém jazyce. V jiných jazycích to může být jinak. 

V tomhle nástroji si můžete vyzkoušet, jaký text zabere kolik tokenů: 
Jak se máš - 10 znaků - 6 tokenů
How are you - 11 znaků - 3 tokeny
Číše - 4 znaky - 4 tokeny

Přesně, jak jsem tušila – čeština je na tom s diakritikou bídně. Takže beru zpět! Jestli budete používat češtinu, můžete klidně počítat s poměrem jeden znak = jeden token. 😎 

Zeptala jsem se samozřejmě na limity i přímo ChatGPT, tady máte odpovědi od obou verzí:

Verze GPT-3.5:

Verze GPT-4:

🔺 A teď naopak k možnostem

GPT si pamatuje, co řešíte v průběhu chatu. Můžete tedy pokládat navazující otázky, rozvíjet konverzaci. Nebo si otevřít nový chat a začít nanovo s nepopsanou stránkou.

Umí česky. Jak jsme zjistili výš, sežere u toho víc tokenů a také se mluví o tom, že v angličtině má logicky víc tréninkových dat, takže odpovědi bývají lepší. Nenechte se tím ale vylekat a klidně používejte češtinu. Ostatně můžete si libovolně zkoušet, jaké odpovědi dostanete v jakém případě. 

Ví toho opravdu hodně. Je trénovaný na obrovských množstvích textů z různých oborů. Znovu opakuji, že může a bude poskytovat mnohdy nepravdivé informace, takže (stejně jako na internetu) nevěřte všemu, co čtete. Důvěřujte, ale ověřujte. Až si budete hrát, ptejte se ho na věci, kterým opravdu rozumíte a to vám dá celkem vyvážený pohled na důvěru v témata, kterým rozumíte méně. 

Je to parťák, ne encyklopedie. Nezkoušejte, jestli vaší práci rozumí víc než vy. Místo toho ho vnímejte jako kamaráda nebo kolegu na brainstorming. Jeho síla je právě v rychlosti zpracování obrovského množství dat. Pomůže vám například s návrhy na jinak formulované texty, různými alternativami řešení, podívá se během pár vteřin na téma z tolika úhlů, které byste vy vymýšleli desítky minut, možná hodiny … a možná by vás ani nenapadly. 

O kapacitách a možnostech AI je celý tenhle můj projekt na Pickey, takže to teď nebudu příliš okecávat a jdeme promptovat.

🤖
Je to tady! Prompty!

To divné slovo, co všichni používají. Zní to jako že dělají něco super hustě cool tajemného, kvůli čemu si musíte pořídit těch 1000+ jedinečných promptů, které když nepoužijete, tak v příštích týdnech prostě miliony dolarů ne-vy-dě-lá-te

😂 Nebudu vám lhát! Pár jsem si jich pořídila. Milionáře ze mne rozhodně neudělají a ne všechny jsou použitelné, ale aspoň pomohou ušetřit čas v začátcích objevování. Konkrétně jsem narazila na následující kousky:

💵 Nebojte se šetřit peněženku a vyzkoušet třeba jen zmíněného Rowana Cheunga. Má i skvělý Twitter a newsletter, ale obojí doporučuji jen na vlastní nebezpečí, protože newsletter má denní frekvenci a rychlost jeho tweetů patří přesně mezi ty věci, které ve vás budou vzbuzovat úzkost z toho, že nemáte šanci všechno stihnout. 

Prompty jsou prostě a jednoduše zadání. Jsou to ty otázky a úkoly, které zadáváte umělé inteligenci. Nevím, jestli se tohle slovo ujme stejně, jako lajky a lajkování, nebo vznikne nějaká rozumná česká alternativa, ale nenechte se nijak vystrašit. Mluví se hodně o tom, že promptování změní celý obor. Že jsou teď všude žádaní (a skvěle placení) prompt inženýři. Troufla bych si ale říct, že pro vývoj celého oboru bude logičtější, že se nástroje lépe naučí chápat naše jednoduchá zadání a my sami se naučíme lépe zadávat. Stejně, jako jsme se naučili googlit. Dodnes je ale spousta těch, co se googlit pořádně nenaučili. A naopak těch, kteří umí hledat mnohem efektivněji, než ostatní. 

Předpokládám, že zatímco se tady vypisuju, většina z vás už si místo čtení chatuje! Vyzkoušíme si tedy pár základních příkladů.

Pomoc s e-mailem

Řekněme, že se vám nechce na trénink. A nechce se vám vymýšlet omluvenka: 

Všimněte si, že nechytil tykání a zní to trochu strojeně. Zkusíme poprosit o úpravu:

To už by celkem šlo. Okopírujeme, drobně upravíme, posíláme. A protože se trochu nudíme, začneme si hrát:

Inspirace pro obsah (blogy, články, videa apod.)

Chci natočit video a ChatGPT mi může vymyslet strukturu, přidat body, na které bych možná zapomněla, navrhnout další varianty, víc řešení apod. Tohle je využití, které mně osobně šetří nejvíc času. 

Můžu poprosit o dalších pár bodů, případně o to, aby některý bod rozepsal víc do detailů. Nebo si rovnou říct o nějaký zajímavý nadpis:

Rychlé rešerše, informace, znalosti

Ještě jednou upozorňuji, že dobré být ve střehu a pro jistotu si informace ověřit, pokud je potřebujete opravdu někde použít. 

Sumarizace textu

Jestli se vám nechce číst nějaký delší text, nebo potřebujete pomoct s bodovým výtahem, zkrácením, jinou variantou, ChatGPT je ten pravý. Zkusím na něj vrhnout začátek dnešního článku:

😎 Hmm… nebudu si brát osobně, že v jednom odstavci řekl v podstatě to samé, co já v pěti.

Umí i tabulky

Zeptala jsem se na nejvyšší hory ČR:

Pak jsem si řekla, že ho nejen poprosím o tabulku, ale ještě o nějaké doplňující informace:

A protože mi výsledky tak nějak neseděly, řekla jsem si, že by mě zajímalo, odkud je bere:

Do seminárky to radši nekopírujte. 😎 Všimněte si, jak sebevědomě kecá. Ale zase se mu musí přičíst k dobru, že je gentleman a bez mrknutí oka přehlíží mé překlepy.

A umí také kódy

Vyzkoušela jsem jednoduché HTML, ale umí toho samozřejmě mnohem víc

🤖

❗Záměrně jsem v dnešních ukázkách mluvila s ChatGPT přesně tak, jako kdybych si psala s člověkem. V dalších článcích si budeme postupně ukazovat, jak mohou různá pokročilá zadání úplně změnit výsledky výstupů od “meh, to mi moc nepomohlo” po “tak to je hustý, právě jsem ušetřila několik hodin práce”. A ukážeme si spousty dalších příkladů a variant využití.

💬 Narazili jste sami na nějaký super výstup, který vás překvapil, nebo vám udělal opravdu radost? Dejte nám tip do komentářů pod článkem, ať ho můžeme vyzkoušet. 

Příští týden se kromě dalších zajímavých zadání (schválně, jak dlouho vydržím nepsat slovo prompt) podíváme i na základy práce s Midjourney a nebudou samozřejmě chybět ani nejnovější zprávy ze světa, zajímavé články a tipy.  

♥️ Jestli chcete #PickAI články dostávat každý týden do své e-mailové schránky, přidejte se k přispěvatelům.

💌 Líbí se vám #PickAI a chcete ho ještě víc podpořit? Pošlete ho někomu, koho bude zajímat, sdílejte ho na sítích. A dejte mi vědět, jak se vám líbí. 

Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte